شماره تلفن مذاکره بازیکن فوتبال بازیکنان

شماره تلفن: مذاکره بازیکن فوتبال بازیکنان روز گذشته اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر , راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی: جامعه، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی تاثیر گذارست 

از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر , راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض

راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض ؛ از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر

عبارات مهم : ایران

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی: جامعه، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی تاثیر گذارست

جامعه شناسان بسیاری معتقدند، جامعه هدف، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی و قضایی به موضوعاتی از این دست تعیین کننده تصمیم گیری فرد در خصوص افشای تبعات آزار جنسی یا سکوت در قبال آن است.

شاید اصلا فرقی هم نکند که چه فرد یا افرادی به تعدادی از دختران در ایرانشهر تعرض کردند، درست همانطور که بعد از آن همه سروصدا، حالا دیگر کمتر ویدئوی از صحبت های ناظم متعرض به کودکان دانش آموز مدرسه غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران دست به دست می شود. در واقع صورت مساله حل شده است هست. افکار عمومی همچنان نمی تواند از جابه جایی نام قربانی و مقصر به آسانی عبور کند، هنگامی که ماه ها و شاید سالها طول می کِشد تا کسی که قربانی تعرض و تجاوز شده است ، زبان بگشاید و از رنجی بگوید که بر او رفته هست. عواملی که باعث می شود قربانی آزار جنسی خود را مقصر بداند چیست و آیا قانون و نتوانسته هست، جایگزین مناسبی جهت بعضی برچسب زدن های فرهنگی به قربانیان آزارجنسی بیابد.

از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر , راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض

مهرسکوت بر لبهای قربانیان

خبر تعرض جنسی به تعدادی از دختران در ایرانشهر سیستان وبلوچستان آنقدر تکان دهنده بود که سکوت امام جمعه این شهر را شکست. هم اول بار خود او بود که خبر از واقعه تلخی داد که بر تعدادی از دختران این شهر رفته هست. گرچه بعضی مسولین استانی و از جمله فرماندار این شهر، خبر تجاوز را تنها در مورد سه نفر از دختران قبول کرده اند ( که با این فرض هم عنوان قابل پیگیری است) ولی همچنان این پرسش ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده که آیا از بین 41 تن ، تنها سه نفر حاضر شده است اند ماجرا را افشا و از متجاوزین شکایت کنند.

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی: جامعه، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی تاثیر گذارست 

این مساله تنها مربوط به یکی از شهرها با فرهنگ سنتی در سیستان و بلوچستان نبوده و در پایتخت کشور عزیزمان ایران هم شاهد آن بودیم که خانواده های دانش آموزان قربانی مدرسه غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به پیگیری این مساله سرباز زدند. هیچکس هنوز نمی داند این تعرضات در چه فواصل زمانی رخ داده درست مانند اتفاقی که در مدرسه معین در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت دانش آموزان رخ داد و بعد معلوم شد دانش آموزان قربانی مدتها در خصوص این آزارها سکوت کرده اند.

ترس از آبرو، شرم و حتی از دست دادن اعتبار و موقعیت اجتماعی از جمله عوامل فردی است که افراد را از بیان حقیقت در خصوص اینکه مورد آزار جنسی به هر شکل، قرار گرفته اند باز می دارد. با این حال جامعه شناسان بسیاری معتقدند، جامعه هدف، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی و قضایی به موضوعاتی از این دست تعیین کننده تصمیم گیری فرد در خصوص افشای تبعات آزار جنسی یا سکوت در قبال آن است.

در همین رابطه، شهلا اعزازی جامعه شناس و مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران در خصوص وقایع اخیر و چرایی سکوت قربانیان تعرضات جنسی به خبرآنلاین می گوید: اصولا در مواردی که اخبار آن انتشار یافته یعنی دختربچه هایی که مورد آزار قرار گرفتند و حتی زنان در سنین بالاتر مثل واقعه ایرانشهر و بعد در مورد کودکان دانش آموز در مدرسه غرب تهران، شرایط امروز کشور عزیزمان ایران به گونه ای است که حتی اگر شکایت هم کنند و در دادگاه هم اثبات شود بازهم قربانی را مجرم در نظر می گیرند.

از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر , راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض

این جامعه شناس ادامه می دهد: این امر را در کنار شرایطی قرار دهید که خانواده و تمام اطرافیان و حتی شخص آزارگر جهت فرد مورد آزار قرار گرفته به وجود می آورند. اطرافیان هنوز تقصیر را به گردن قربانی می اندازند و به عنوان نمونه اگر کار می کند محدودیت هایی جهت رفت و آمد او ایجاد می کنند و ممکن است بگویند دیگر از منزل بیرون نرو.. به علاوه چنانکه اشاره کردم، ترساندن فرد آزار دیده و ایجاد محدودیت جهت او( مثل زنانی که مورد آزار در محیط های کاری قرار می گیرند و با این ترساندن مواجه می شوند که اگر افشاگری کنند کارشان را از دست می دهند، یا عکسشان در شبکه های مجازی قرار می گیرد) از روش هایی است که جهت جلوگیری از افشاگری قربانی از آنچه بر او رفته است به وسیله فرد متعرض استفاده می شود.

باید آگاه شویم که “قربانی” کیست

این جامعه شناس تاکید می کند این شیوه برخورد با عنوان تعرض جنسی و تجاوز در کشور عزیزمان ایران در حالیست که بعضی از کشورها مساله جابه جایی جای « قربانی» و «متعرض» را مدتهاست که حل کرده اند. اعزازی اضافه می کند: این مساله شاید تا سالهای پیش در اروپا و آمریکا هم وجود داشت، ولی در اثر فعالیت هایی که در این زمینه صورت گرفت، مشخص شد که هنگامی که شما مورد تعرض و تجاوز فردی قرار گرفتید (حتی اگر تجاوز نباشد و آزار جنسی به هر شکل متوجه شما شده است باشد)، فرد آزاردهنده مقصر است و شما قربانی او هستید و باید این عنوان را فورا اعلام کنید.

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی: جامعه، فرهنگ غالب و شیوه پیگیری قانونی تاثیر گذارست 

به گفته او گرچه اخیرا به وسیله نهادهای مدنی ، فعالیت هایی انجام شده است که نشان می دهد، قربانی باید مورد حمایت قرار بگیرد ولی میزان این فعالیت ها باید زیاد از قبل شود تا همه افرادی که مورد آزار قرار می گیرند از پنهان کاری دست بردارند و نسبت به موقعیت خود در چنین اتفاقاتی آگاه شوند. به باور این جامعه شناس، نقص آگاهی افراد اعم از کودک و بزرگسال از جمله دلایلی است که موجب پنهان کاری می شود و باعث می شود جای قربانی و مقصر عوض شود.

اعزازی در خصوص پنهان کاری آن دسته از کودکانی که مورد آزارجنسی قرار می گیرند و سکوت می کنند نیز به واقعه آزارجنسی دانش آموزان در مدرسه ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره می کند و می گوید: در مورد کودکان و به خصوص دانش آموزان اوضاع بدتر هست. فردی که آنها را آزار داده بود یک فرد دارای قدرت در مدرسه بود و این فرزند ها هم اصولا هیچ نوع آگاهی از اتفاقی که برایشان افتاده ، نداشتند.

از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ایرانشهر , راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض

او تاکید بر آموزشهای مربوط به آگاهی جنسی در مقطع ابتدایی را دغدغه جدی فعالان اجتماعی و آموزشی کشور می داند و ادامه می دهد: زمانی که این مساله مطرح می شود که باید از دبستان به فرزند ها این آموزشها داده شود و بعد با این دغدغه ها مخالفت می شود و تحت عنوان «وقیح بودن» و «هرزه نگاری» این دغدغه ها را طرد می کنند، می بینیم که در مدرسه ای، تعدادی دانش آموز به این شکل مورد آزار قرار می گیرند و یا در ایرانشهر آنطور که گفته شده است 41 نفر قربانی تعرض جنسی می شوند.در کنار این گزارش ها ما در سال های اخیر کودکانی را داشتیم که در جاهای متفاوت کشور مورد تجاوز قرار گرفته و کشته شدند. این کودکان به فردی که به عنوان نمونه آشنا یا همسایه ارزش بود، اعتماد کردند و تصور نمی کردند که چنین اتفاقی برایشان بیفتد. یعنی چه کودکان 5-6 ساله ، چه کودکان دانش آموز 14-15 ساله و چه دختران بالای 18 سال در ایرانشهر که می گفتند بعضی از آنها دارای شغل هستند و در اجتماع فعالیت دارند، هیچ کدامشان آگاهی نداشتند که آنها قربانی این آزار جنسی هستند و نه مقصر..

قربانی به لحاظ حقوقی “بی پناه” است

اعزازی ولی روی دیگر این ماجرا را برخورد دستگاههای مسول و نهادهای قضایی و قانونگذاری با این مقوله می داند و می گوید: در مورد ماجرای ایرانشهر، این مساله هرجای دنیا اتفاق افتاده بود موجب استعفای مسولین رده های اوج و بالاتر می شد. ولی می شنویم که ادعایی که امام جمعه (که باید فرد قابل اطمینانی جهت مردم این شهر باشد) کرده از طرف فرماندار رد شده است و گفته نه اینها 41 نفر نبودند . حتی اگر سه نفر بودند ، شکایت همین سه نفر هم باید باعث استعفای فرماندار این شهر می شد، ولی عملا می بنیم که چنین اتفاقی نمی افتد.

این جامعه شناس تاکید می کند: زیاد کردن آگاهی در خصوص محافظت های جنسی جهت کودکان باید از همان دوره دبستان شروع شود و از طرفی باید جامعه را به این سطح از آگاهی برسانیم که فردی که مورد تجاوز قرار گرفته یک قربانی است تا از این طریق امکان صحبت کردن در خصوص تعرض و آزارجنسی جهت افرادی که قربانی این وقایع شده است اند، فراهم شود.

خبرآنلاین /لیلارزاقی

واژه های کلیدی: ایران | مدرسه | قربانی | کودکان | خبر تجاوز | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog